Comunicat de Presa Fonduri Europene Nerambursabile

28 mai 2023

 

Comunicat de presă privind începerea derulării proiectului

„Titlu proiect – BETINO

 

LMV BETCONSTRUCT SRL, identificată prin CUI/CIF 28382199, număr de ordine în Registrul Comerţului J23/1083/2011, cu sediul în Oras Voluntari, România, Str. Drumul Potcoavei nr. 118, județul Ilfov, cod postal 77190, România, anunţă începerea derulării proiectului „BETINO”, cod SMIS 160278, cofinanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională, prin Programul Operațional Competitivitate 2014-2020, în baza Contractului de finanţare încheiat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Competitivitate 2014-2020, în data de 10.02.2023.

Valoarea totală a proiectului este de 4,105,500.00 lei, din care:
2.011.514,50 lei valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR;
389.835,50 lei valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național;
1.029.150,00 lei valoarea cofinanțării eligibile a Beneficiarului.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă

Obiectivul general al proiectului consta în investiții în retehnologizare prin dotarea cu utilaje specifice activitații Solcitantului (CAEN 4120, conform https://www.onrc.ro/index.php/ro/caen) si echipamente si instalații pentru eficiența energetica (sistem fotovoltaic pentru producție energie electrica din surse regenerabile) necesare acestei activitați de servicii pentru refacerea capacitații de reziliența, consolidarea poziției pe piața a Solicitantului si pentru a contribui la pregatirea unei redresari verzi, digitale si reziliente a economiei, contribuind în mod direct la realizarea obiectivului specific al Programului Operațional Competitivitate pentru masura 4.1.1., respectiv refacerea capacitații de reziliența a IMM-urilor – microîntreprinderilor, întreprinderilor mici si întreprinderilor mijlocii prin acordarea de sprijin din fonduri externe nerambursabile pentru realizarea de investiții, necesare capacitaților de producție/ de prestare servicii, pentru realizarea de investiții în retehnologizare.

Proiectul are printre principalele rezultate, următoarele:
R1. Management asigurat pentru îndeplinirea obiectivelor propuse prin desfasurarea activitaților din GANTT pentru realizare indicatori stabiliți, cu respectarea actelor normative în vigoare, urmare a implementarii activitații A1 si subactivitații SA1.1.
R2. Cresterea capacitații de reziliența prin retehnologizare prin dotarea cu utilaje specific activitații Solicitantului (CAEN 4120) si echipamente si instalații pentru eficiența energetica (system fotovoltaic pentru producție energie electrica din surse regenerabile), urmare a implementarii activitații A2 si subactivitații SA2.1.
R3. Activitați de audit realizate, urmare a implementarii activitații A3 si subactivitaților SA3.1 si SA3.2.
R4. Masuri de informare si publicitate implementate, urmare a implementarii a activitații A4 si subactivitații SA4.1.

Durata de implementare a proiectului: 10.02.2023 – 31.12.2023.

 

Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin
Programul Operațional Competitivitate 2014-2020

 

Axa Prioritara 4 – Sprijinirea ameliorării efectelor provocate de criză în contextul pandemiei de COVID-19 și al consecințelor sale sociale și asupra pregătirii unei redresări verzi, digitale și reziliente a economiei
Acțiunea 4.1.1 Investiții în activități productive

 

Date de contact:
Denumire beneficiar: LMV BETCONSTRUCT SRL
Nume, prenume: MIHAI-EUGEN BREBAN
Telefon: 0722222585
E-mail /website: lmvbc2011@gmail.com / –